Kompleks Sayılarda İşlemler

Aşağıdaki kompleks düzlem üzerinde Z1 kompleks sayısı verilmiştir.
Z1 sayısının mutlak değeri (doğru parçası) ve esas argümenti (açı) şekildeki gibi belirtilmiştir.

  • Çarpma onay kutusunu işaretledikten sonra Z1 ve Z2 sayılarını sürükleyip, bu iki sayının çarpımının nasıl değiştiğini gözlemleyin. Gözlemleriniz, kutupsal formda çarpma işlemine uygun düşüyor mu? Sayılardan birini sıfıra sürüklediğinizde ne oluyor?
  • Bölme onay kutusunu işaretledikten sonra iki sayının bölümünün nasıl değiştiğini gözlemleyin. Z1'i sıfıra sürüklediğinizde ne oluyor? Z2'yi sıfıra sürüklediğinizde ne oluyor? İki sayıyı üst üste getirdiğinizde ne oluyor? Gözlemleriniz, kutupsal formda bölme işlemine uygun düşüyor mu?
  • Kuvvet onay kutusunu işaretledikten sonra, sol üstteki sürgüden n sayısının değerini değiştirerek Z1'in kuvvetlerinin nasıl değiştiğini gözlemleyin. Z1'i sıfıra sürüklediğinizde ne oluyor? Gözlemleriniz, kuvvet formülüne uygun düşüyor mu?
  • Kökler onay kutusunu işaretledikten sonra, sol üstteki sürgüden k sayısının değerini değiştirerek Z1'in k'ninci köklerinin nasıl değiştiğini gözlemleyin. Kökler genel olarak nerelere dağılmıştır? Z1'i sıfıra sürüklediğinizde ne oluyor? Gözlemleriniz, kök formülüne uygun düşüyor mu?

Eğer animasyon çalışmıyor veya çok yavaş çalışıyorsa, alternatifini deneyin.

Orçun Altınsoy, 20 Kasım 2013, GeoGebra ile oluşturuldu

www.e-ders.org

⇐ Bütün animasyonlar